Wspinanie i inne aktywności górskie stają się coraz bardziej popularnymi formami spędzania wolnego czasu. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka:
- pandemia spopularyzowała spędzanie czasu n a wolnym powietrzu (bo np. galerie handlowe, sklepy i restuaracje były zamknięte, więc ludzie zaczęli na potęgę szukać „rozrywki” w outdoorze; no i wyjazdy zagraniczne były raczej niedostępne przez jakiś czas)
- góry i skałki do wspinania w Polsce są dosyć łatwo dostępne i ddobrze opisane (no i są to miejsca raczej malownicze i fotogeniczne)
- pojawienie się wspinania na igrzyskach olimpijskich i udany występ rekordzistki świata we wspinaniu na czas Aleksandry Mirosław (oczywiście ma ona także dużą szanse na medal na nadchodzących igrzyskach w Paryżu w 2024 r.)
- popularyzacja wspinania poprzez fakt, że stało się ono sportem olimpijskim (wspinanie w maistreamie np. w reklamach ubezpieczeń, drogerii, w skeczach kabaretowych, w serialach etc.)
- według opinii zasłyszanych od laików wspinanie jest cool, fajnie wygląda na zdjęciach i daje dużą satysfakcję z pokonywania własnych lęków np. lęku wysokości
Oczywiście popularyzacja wspinania niesie ze sobą wiele zagrożeń – w końcu to sport ekstremalny i za jego uprawianie można zapłacić najwyższą cenę: cenę życia. Na szczęście sporo osób zabierających się za wspinanie jest świadomych zagrożeń, jakie ono ze sobą niesie. Jednym ze sposobów zminimalizowania tych zagrożeń jest edukacja – czyli wykupienie i aktywny udział w różnych profesjonalnych kursach dostosowanych do umiejętności kursanta lub jego zainteresowań. Oczywiście ukończenie kursu wspinaczkowego, lawinowego czy kursu taternictwa nie daje gwarancji, że nigdy nic nam się nie stanie. Daje nam natomiast gwarancję, że unikniemy wielu głupich błędów, które mogą mieć dla nas poważne konsekwencje lub znacznie zminimalizujemy ryzyko takich błędów. Albo przynajmniej staniemy się bardziej świadomi ryzyka i konsekwencji popełnianych błędów.
Gdzie szukać informacji o kursach wspinaczkowych i górskich?
W związku ze znaczną popularyzacją wspinania i innych aktywności górskich od dłuższego czasu obserwuję wysyp różnego rodzaju górskich kursów, szkół wspinaczkowych, zorganizowanych zajęć z osobami opisującymi się jako trenerzy czy też ofert zorganizowanych wyjazdów. I w sumie to nawet jest to korzystne, bo nie jest człowiek skazany na tylko kilka ofert, ale może przebierać w rynku tego typu usług i szukać odpowiedniej dla siebie oferty w dobrej cenie. Niestety największym problemem urodzaju tego typu ofert jest fakt, że nie bardzo wiadomo, gdzie konkretnie ich szukać i jak je porównać. Właściwie mam tu kilka opcji – mogę wygooglać kurs lub szkołę/instruktora, ale nie każdy ma fajną stronę internetową z dobrymi i aktualnymi informacjami; mogę także poczytać opinie na stronie map Google – oczywiście jeżeli ktoś ma dodaną wizytówkę na tej mapie; mogę też zadać pytanie o opinię lub polecajkę na którejś z grup wspinaczkowych na fejsbuku – najpopularniejsza jest grupa „umawianie na wspinanie”, która nie ukrywajmy – stała się grupą od zadawania pytań na każdy okołowspinaczkowy temat (a na takie zapytanie typu „jaką szkołę wspinaczkową polecacie” otrzymacie lawinę reklam szkół wspinaczkowych, a nie zawsze miarodajne opinie kursantów). Czyli podsumowując: nie bardzo wiadomo, gdzie konkretnie szukać jakiś zbiorczych informacji o kursach i prawdziwych opinii kursantów. Na szczęście powstał nie tak dawno portal gromadzący tego typu informacje – czyli informacje o kursach, instruktorach, opiniach etc. – to coś na kształt portalu typu „znany lekarz”, ale o kursach wspinaczkowych i okołogórskich. Ten portal to kursy.wspinanie.pl. Czytany przez Ciebie wpis na moim blogu jest recenzją tego portalu i powstał we współpracy z jego twórcami i popularyzatorami.
Interfejs portalu kursy.wspinanie.pl
Portal kursy.wspinanie.pl ma dosyć prostą budowę. Na stronie startowej po prostu mamy menu, w którym znajdziemy odnośnik do kalendarza kursów, możemy znaleźć kursy letnie i zimowe, instruktorów.
Gdy z poniższego menu wybierzemy któryś z kursów, to zostaniemy odesłani na podstronę nie tylko z danymi kursami, ale także z ogólnym opisem tego typu kursu wraz z poradami kiedy należy dany kurs wybrać.
Także na stronie z ogólnym opisem kursów zimowych i letnich znajdziecie zalecane schematy wyboru kursów wg. zaleceń PZA. A to ważna wskazówka szczególnie dla osób początkujących, którzy mogą się zagubić w gąszczu kursów górskich i nie będą wiedzieli jaki kurs wybrać dla siebie.
Jeżeli wybierzecie kalendarz kursów, to zostaniecie przekierowani od razu na podstronę z wszystkimi dodanymi do portalu kursami, które można łatwo przeszukiwać stosując różne filtry z boku menu głównego np. można szukać po przedziale dat, cenie czy miejscu odbywania kursu.
Jeżeli zaczniecie wyszukiwać poszczególnych instruktorów, bo np. ktoś Wam już polecił jakiegoś instruktora z imienia i nazwiska, to dostaniecie bardzo przejrzystą wizytówkę tego instruktora wraz z listą prowadzonych przez niego kursów, odnośnika do jego ewentualnej strony internetowej.
Na stronie – wizytówce instruktora znajdziecie także zdjęcia z prowadzonych przez niego kursów oraz informacje o jego kompetencjach np. czy jest instruktorem PZA lub instruktorem pracy na wysokościach.
Czego brakuje na portalu kursy.wspinanie.pl? czyli kilka słów krytycznych
Na dzień dzisiejszy na portalu brakuje mi na razie opinii kursantów na temat kursów. Oczywiście nie ma ich tylko tymczasowo, bo portal niedawno powstał i na razie jego twórcy zbierają opinie o kursach i instruktorach z tego roku. Na pewno doczekamy się też konstruktywnych opisowych opinii, które pomogą innym użytkownikom w wyborze właściwego kursu.
Portal jest dla mnie bardzo czytelny. Nie ma tu na razie chamskich reklam i zbędnych informacji, a wszystko jest bardzo dopracowane graficznie, aczkolwiek moim zdaniem… trochę wieje nudą. Osobiście postawiłabym na trochę bardziej odważne lub intensywne 1-2 kolory podkreślające branding, bo wydaje mi się, że wtedy wszystko będzie znacznie bardziej przykuwać wzrok. Oczywiście to tylko moje zdanie i moje upodobania – nie trzeba się z nimi zgadzać.
Wiele proponowanych na portalu kursów ma w opisie, że są realizowane zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Alpinizmu. Wytyczne te oczywiście można sobie wygooglować i zobaczyć o co chodzi. Aczkolwiek moim zdaniem lepiej byłoby zamieścić pod takim opisem kursu link do strony PZA lub do pliku pdf z wytycznymi. Wtedy zainteresowany użytkownik wszystko będzie miał w jednym miejscu.
Wydaje mi się, że interesująca byłaby także porównywarka kursów. Chodzi mi tutaj o taką funkcjonalność jak mają np. niektóre sklepy internetowe sprzedające sprzęt agd i rtv. Wtedy można by łatwo porównać takie parametry jak np. czas trwania kursu, liczbę kursantów, cechy programu kursu oraz oczywiście cenę. Nie uważam jednak tego za konieczną funkcjonalność, ale raczej jako możliwą opcję.
Plany na nowe funkcjonalności portalu
Twórcy portalu zdradzili mi, że niedługo pojawią się na portalu:
- opinie o instruktorach kursów w postaci przyznanych gwiazdek i komentarzy (ale to proces, który trwa, więc cały czas zbierane są opinie od kursantów)
- więcej kursów i instruktorów – baza cały czas się rozwija
- zorganizowane wyjazdy wspinaczkowe zagraniczne i krajowe (np. obozy, kursy dokształcające etc.)
A to oznacza, że w jednym miejscu na przejrzystym portalu będzie można łatwo namierzyć ciekawą ofertę na kurs lub wyjazd wspinaczkowy z instruktorem. Na pewno zwiększy to konkurencyjność i przejrzystość na rynku oraz ułatwi reklamowanie się instruktorom czy szkołom wspinania. Może w przyszłości na portalu pojawią się także promocyjne oferty na różne kursowe i okołokursowe usługi… Czas pokaże.
Tego typu portal tworzą przede wszystkim ludzie – nie tylko Ci, którzy wpadli na pomysł tego portalu i „fizycznie” go stworzyli, ale także i jego użytkownicy – kursanci i instruktorzy. Im nas więcej tym lepiej!
Korzyści z portalu kursy.wspinanie.pl
Jakie Wy zaczerpniecie korzyści ze skorzystania z tego portalu? To gotowe i przejrzyste narzędzie do sprawdzenia i porównania kursów wspinaczkowych i górskich – dostajecie za darmo do przeszukiwania bazę kursów i instruktorów wraz z cenami ich usług: czarno na białym, bez ukrytych kosztów. Do tego po zakupieniu i odbyciu kursu możecie wystawić do niego opinię, która ukaże się na portalu i będzie wskazówką dla przyszłych kursantów. Ponadto przy dodawaniu opinii (która nie jest obowiązkowa) twórcy portalu oferują drobny upominek w postaci chusty typu buff lub woreczka na magnezję! A to bardzo miły gest.
Jakie ja czerpię korzyści z opublikowania tego wpisu na blogu? Żebyśmy mieli jasność: wpis nie jest sponsorowany tj. nie otrzymałam za niego honorarium. Na blogu w ramach mojej współpracy z portalem pojawią się aktualizowane linki do różnych kursów górskich (w formie listy na stronie głównej bloga oraz pod różnymi wpisami na blogu). Kliknięcie w linka i zakup przez Was dowolnego kursu – oczywiście takiego, jaki Wam pasuje wygeneruje dla bloga w przyszłości niewielką korzyść finansową. Zebrane w ten sposób fundusze zamierzam wykorzystać na opłacenie hostingu blogu, domeny oraz dostępów do nowych WordPressowych funkcjonalności.
Inne wpisy
Lina wspinaczkowa to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku wspinaczkowego. Nie jest oczywiście niezniszczalna i co jakiś czas należy ją wymieniać na nową. …
Znajdź kurs dla siebie