buty wspinaczkowe

Śmierdzące buty wspinaczkowe – jak pozbyć się brzydkiego zapachu?


Buty wspinaczkowe śmierdzą. Ten niewygodny i niepopularny fakt znany jest wszystkim wspinającym się. śmierdzące buty wspinaczkowe to niezaprzeczalnie część kultury i tradycji wspinaczkowej. Im dłużej używasz swoje buty tym bardziej dopasowują się one do Twojej stopy. I tym bardziej zaczynają śmierdzieć. Dlaczego tak się dzieje i czy możemy coś z tym zrobić ?

Przyczyny problemu śmierdzących butów wspinaczkowych

Brzydki zapach butów wspinaczkowych jest powodowany przez zalegające się w nich bakterie i grzyby. I do tego mamy w butach podobno ponad 2800 rodzajów bakterii oraz oraz co najmniej 200 gatunków grzybów (podobno tyle typów grzybów mieszka na naszych stopach w ogóle). Brzmi to ohydnie i nie higienicznie, ale taka jest prawda. Generalnie bakterie i grzyby są obecne we wszystkich butach, które używamy – w  niektórych jest ich mniej, a w innych więcej. Buty wspinaczkowe mają to do siebie, że są idealnym inkubatorem dla tych małych żyjątek. Dlaczego? Bo mają zamkniętą strukturę, są słabo lub wcale nie wentylowane, łatwo zamakają od potu i pełno w nich kawałków naskórka, bo przecież najczęściej buty zakładamy na gołą stopę. Takie właśnie środowisko – wilgotne i z resztkami skóry bardzo sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów.

Jak zapobiegać powstawaniu smrodku w butach wspinaczkowych?

  • wspinaj się w skarpetkach

Brzmi to bardzo lamersko i niefajnie, ale to jedno z dobrych rozwiązań. Oczywiście nie muszą to być grube wełniane skarpety – możesz stosować cienkie skarpety typu „stópki”. Jeżeli masz bardzo mocno dopasowane buty wspinaczkowe (czyli są tak naprawdę za małe i bardzo przylegające do stopy), to stosowanie skarpetek może się okazać niemożliwe. Co wtedy zrobić?:

  • wentyluj i susz buty wspinaczkowe

Im częściej będziesz to robić, tym lepiej. Nie duś butów w worku ani w plecaku. Niech sobie „pooddychają” na powietrzu. Dobre wysuszone i oddychające buty będą na pewno mniej śmierdziały.

  • stosuj spraye dezynfekujące do stóp

Odrobina środka dezynfekującego na pewno nie zaszkodzi. Tym bardziej, że grzyby i bakterie potrafią bardzo szybko zaatakować stopy. A grzybica stóp nie jest śmiesznym schorzeniem… Ina pewno dotyczy co najmniej połowy wspinaczy regularnie się wspinających.

  • myj stopy po wspinaniu

Serio. Może nie po każdej wstawce w drogę, ale najlepiej po wspinaniu w ogóle. A już szczególnie latem, gdy stopa poci się znacznie mocniej.

  • zastosuj zasypki absorbujące wilgoć ze stóp lub po prostu magnezję

Jeżeli pocą Ci się mocno stopy, to zasypanie ich niewielką ilością absorbentu wilgoci zdecydowanie poprawi sytuację. Czasem wystarczy nawet zastosowanie nie za dużej ilości magnezji w celu osuszenia stóp.

Mój sposób na pozbycie się smrodku z butów wspinaczkowych

Czy potrzebujemy specjalnych metod i gadżetów na pozbycie się brzydkiego zapachu z butów wspinaczkowych? Moim zdaniem nie potrzebujemy nic specjalnego. Żeby pozbyć się brzydkiego zapachu z butów stosuję następującą procedurę: kupuję wodę utlenioną i wlewam całe opakowanie do obu butów. Następnie wnętrze butów szoruję stosując starą zużytą szczoteczkę do zębów. Buty z wodą utlenioną odstawiam na chwilę, na jakieś 15 -20 minut. Potem jeszcze raz przeszorowuję je w środku szczoteczką, wylewam płyn z butów, płuczę je w środku wodą i wrzucam do pralki. Czasami powtarzam procedurą zużywając dwie buteleczki wody utlenionej. Po takim zabiegu wstępnym piorę buty w pralce w temp. 40°C. Wiem, że taka temperatura prania bakterii i grzybów…,ale wcześniej je zabiła woda utleniona. To prosta, tania i skuteczna metoda.

Kiedy nie masz czasu, a buty wspinaczkowe śmierdzą…

…to możesz spróbować metod maskujących smrodek takich jak:

Woreczki z adsorbentem zapachu

Innym sposobem na pozbycie się brzydkiego zapach z butów wspinaczkowych jest zaadsorbowanie go. Prostą i tanią metodą są woreczki z węglem aktywnym. Kupujemy w aptece węgiel aktywny, kruszyny go na małe kawałeczki, wrzucany do woreczka z materiału (najlepiej, aby materiał miał niezbyt gruby splot). Tak przygotowaną torebeczkę wkładamy do butów. Możemy też zastosować kilka takich torebeczek w jednym bucie. Węgiel aktywny bardzo dobrze pochłania brzydkie zapachy i można go stosować kilkakrotnie, ale oczywiście nie rozwiązuje problemu na zawsze. No i nie usuwa przyczyny zapachu czyli bakterii i grzybów.

Niska temperatura

Bakterie i grzyby nie lubią też niskiej temperatury. Niska temperatura zmniejsza ich namnażanie się. Zatem rozwój bakterii może zahamować trzymanie butów w zimnie np. w zamrażalniku. Oczywiście w zamrażarce bakterie nie zginą, ale na pewną się nie namnożą. Minusem trzymania butów w zamrażarce jest to, że trzymamy w niej zwykle jedzenie. A chyba nikt nie lubi warzyw i lodów z posmakiem butów wspinaczkowych… Fuj! Zatem jeżeli już rozważamy zamrażanie butów od czasu do czasu, to trzeba je dobrze odseparować od jedzenia w zamrażarce.

buty

Wszystkie buty warto dezynfekować (fot. bank Depositphotos)

Antyseptyczne spraye do butów

Szybkie efekty dają także wszelkie antyseptyczne spraye do butów. Warto zainwestować w taki spray, gdy naprawdę chcemy szybko coś zrobić z uporczywym zapachem. Poza tym taki spray przyda się także do dezynfekowania wszystkich innych butów, które używamy.

Co działa u Ciebie?

Mam nadzieje, że opisane metody będą dla Ciebie przydatne. Może, nawet już niektóre z nich znasz i stosowałeś/aś. Jeśli znasz inne, fajne metody, to zostaw komentarz poniżej wpisu – Twój sposób na śmierdzące buty wspinaczkowe może się przydać innym czytelnikom bloga.

Inne wpisy

Bezpieczeństwo w skałach to zagadnienie, które jest uniwersalne we wspinaniu. I powinno interesować wszystkich – bez względu na stopień zaawansowania, stażu wspinaczkowego czy umiejętności. Bo wszyscy chcemy się wspinać długo, w fajnej atmosferze i czerpać …

Od dziecka uznawałam ponad wszystko doświadczenie jako nadrzędną formę uczenia się. Wszystko czego się nauczyłam musiałam poprzeć własnymi doświadczeniami. Rzadko kiedy czerpałam z rad innych. Nawet jeżeli podświadomie wiedziałam, że dane doświadczenie doprowadzi mnie do …


komentarz/e

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *