Skała z krzyżem

Skała z krzyżem – nowe drogi


Skała z krzyżem to mało znana skałka zlokalizowana w pobliżu miejscowości Piaseczno koło Skarżyc. Formalnie i zgodnie z przewodnikami wspinaczkowymi jest to Jura Północna. Najbliżej położone rejony wspinaczkowe to skałki Nietoperze, Cydzownik, Jamnicze skały i Lew. Oczywiście niedaleko można także trafić pod legendarny Okiennik Wielki w Skarżycach. Skała z krzyżem jest położona praktycznie dosłownie na przeciwko skałek Nietoperze w małym lasku bukowym przy ulicy Skalnej pomiędzy Skarżycami i Piasecznem. Samochód można zostawić na skraju lasu na dosyć wygodnym parkingu leśnym. Z tego miejsca podejście pod skałkę zajmuje mniej niż 3 min. Kierujemy się tu wygodną drogą, która wyprowadza nas szybko na skraj lasu, gdzie w bukowym zagajniku zobaczymy naszą skałkę.

Dlaczego Skała z krzyżem?

Na Skale z krzyżem paradoksalnie nie ma krzyża. Plotka głosi, że niegdysiejszy właściciel okolicznych łąk był dosyć religijny i postawił sobie na skale lub przed nią drewniany krzyż. Dziś już tego krzyża nie ma. Zostało tylko wspomnienie w postaci nazwy skałki. Aczkolwiek przy drodze, kawałek przed skałką stoi krzyż. Skałka stoi w otoczeniu ładnego bukowego lasku i przez większość dnia znajduje się w cieniu. W lecie słońce zaczyna zaglądać na nią po południu gdzieś po 14-16 i tylko z prawej strony. W środkowej części skała jest przewieszona na tyle mocno, że nawet po opadach ta część skały jest sucha. Miejsca pod skałą jest dosyć sporo i można wygodnie asekurować. Teren nie jest całkowicie płaski, bo tu i ówdzie można spotkać obniżenia terenu i wystające korzenie. Mimo wszystko jest tu dużo miejsca na rozłożenie koca, zawieszenie hamaków i nawet jest niewielkie miejsce na ognisko. Myślę, że spokojnie można tu przebywać z dziećmi lub piknikować ze znajomymi. I na pewno można tutaj podjechać z dzieckiem w wózeczku.

Skała z krzyżem - topo
Skała z krzyżem - topo

Nowe drogi na Skale z Krzyżem 

 1. Bulder VI+
 2. projekt
 3. Omułek VI.2 (M. Hrynczyszyn, P. Hrynczyszyn, A. Pierzchniak, 2022) – ogranicznik: nie używamy rysy z lewej, turniczka na końcu rysy jest ok – droga może być trochę trudniejsza dla niższych osób
 4. Welcome do Korea VI.2+ (M. Dąbrowski, 1999) – wymieniona asekuracja 
 5. Pożegnanie z Polską VI.2+/VI.3 (M. Dąbrowski, 1999) – wymieniona asekuracja 
 6. Krzyż Pański VI.3+ (R. Pietrasiak 1999) – wymieniona asekuracja 
 7. Gdzie ten krzyż? VI.1 (M. Hrynczyszyn, P. Hrynczyszyn, A. Pierzchniak, 2022)
 8. Droga Ibek IV+ (A. Ibek, A. Pierzchniak, 2022) – uwaga: miejscami jest tutaj trochę krucho

Do 2022 roku na Skale z krzyżem można było się wspinać sportowo po trzech drogach z 1999 roku w zakresie trudności VI.2+-VI.3+. W 2021 roku przy okazji mojej wizyty na okolicznych skałkach Nietoperze postanowiłam podjechać Skałę z krzyżem, aby właśnie obejrzeć sobie te stare drogi. Oczywiście miały one stare obicie (zardzewiałe ringi), ale wspinanie wyglądało naprawdę świetnie. Oprócz tego na samej skałce dopatrzyłam się także możliwości poprowadzenia jeszcze kilku linii. Pomyślałam sobie, że to naprawdę fajne miejsce i szkoda, żeby pozostało zapomniane. I tak zrodził się w mojej głowie pomysł wymiany asekuracji na tych starych drogach i dołożenie kilku innych. Poza tym trochę bałam się wspinać po tych fantastycznych drogach na starej asekuracji… Jedynym problemem było to, że nie jestem ekiperem i sama nie mogę wymienić asekuracji. Mając pomysł i fundusze własne skontaktowałam się z najbardziej znanym w środowisku wspinaczkowym ekiperem – Arturem „Gumą” Pierzchniakiem. Kto nie zna Gumy, to niech się zapozna z nim na filmie „Guma” tutaj. Uknuliśmy z Arturem wspólny plan na obicie Skały z krzyżem. Artur skontaktował się z autorami tych starych dróg i uzyskał od nich zgodę na wymianę asekuracji. Do tego udało się obić 4 nowe drogi oraz wyposażyć jedną krótszą drogę w ringi. Główne prace odbyły się w okresie wiosny 2022 roku. I tak mamy na tej skałce 8 sportowych dróg całkowicie wyposażonych w nową i komfortową asekurację. Ringi i klej zawdzięczacie mi i mojemu mężowi, ekiperską robotę wykonał Artur „Guma” Pierzchniak, zaś nowiuteńkie 3 stanowiska z łańcu­chami zasponsorowały nam IŚW Nasze Skały – za co serdecznie dziękujemy! W sprawę zaangażowani trochę byli także znajomi Artura i za tą pomoc także serdecznie dziękuję.

Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec historii tego rejonu. Obok Skały z krzyżem, w lesie po prawej stronie się murek skalny znany jako Mała Grań. Tam być może też powstaną nowe drogi – tym razem raczej takie spod znaku łatwiejszej cyfry.

Uwaga projekt

Na Skale z krzyżem znajduje się także jeden jeszcze nie poprowadzony projekt (oznaczony pętelką). Jest to krótka droga o dosyć hardej wycenie – prawdopodobnie ma ok. VI.3. Projekt ten jest przeze mnie zarezerwowany i myślę, że uporam się z nim jakoś w przyszłym roku, bo w tym niestety nie starczy mi na nią zdrowia. Charakterystyczną cechą tej drogi jest prawie całkowity brak stopni. Niestety na ostatnich próbach także urwałam jeden ze stopni startowych, co oczywiście nie ułatwiło mi wstawek. Droga ewidentnie wymaga raczej niższych temperatur, bo trzeba na niej bardzo mocno polegać na tarciu. Mam nadzieję, że mi się uda ją poprowadzić i będę mogła uroczyście zdjąć z niej pętelkę.

Charakterystyka wspinania na Skale z Krzyżem

Skała z Krzyżem charakteryzuje się dosyć słabą rzeźbą. Nie ma tu zbyt wielu stopni, a chwyty nie są jakieś szczególnie wygodne. Oprócz dróg na filarze (za IV+ i VI.1) pojawia się tu sporo chwytów o dosyć „technicznym” charakterze – odciągi, krawądki, obłe półeczki. Nie ma tutaj zbyt wielu dziur i klam oraz dobrych stopni. Powiedziałabym, że dominuje tu wspinanie po niedużych chwytach i małych stopniach. Mi się tutaj bardzo podoba. Prawdziwa kwintesencja naszej Jury!!!

Plusy i minusy Skały z krzyżem

 Plusy

 • krótkie dojście
 • sporo miejsca na piknikowania
 • zacieniony las bukowy
 • latem słońce zagląda trochę z prawej strony po godz. 14:00
 • klimatyczne otoczenie
 • drogi w lekkim przewieszeniu
 • nowe obicie i stanowiska

Minusy

 • słabe urzeźbienie skały
 • niezbyt wysoka skałka (12-14 m)
 • komary (jak to w lesie)
 • tylko 8 dróg sportowych
 • nie ma zbyt wielu dróg rozgrzewkowych – na rozgrzewkę lepiej chyba zabrać przenośną małą chwytotablicę

Uwaga: 

Łąki obok skały to teren prywatny. Nie wjeżdżajcie tam samochodami i nie róbcie bałaganu. Samochód można zostawić w słabo widocznej leśnej zatoczce, o której pisałam we wstępie (spokojnie stanie tam kilka aut) i nie jest to miejsce bardzo oddalone od skałki. Przy samej skale biegnie czerwony szlak prowadzący pod skały Nietoperze – czasami poruszają się nimi turyści piesi i rowerowi.

Podsumowanie

Nowe drogi na Skale z krzyżem ubarwiają i uatrakcyjniają rejon wspinaczkowy w okolicach Piaseczna i Skarżyc. Mam nadzieję, że będzie się Wam podobało wspinanie na tej skałce i że kiedyś odwiedzicie te okolice.

Zachęcam Was też do wspierania ekiperów w Polsce. Dzięki ich działaniom mamy nowe drogi w skałach i lepsze bezpieczeństwo, gdy wymienią oni także asekurację na starych drogach. Nie znacie żadnego ekipera? Nie szkodzi – wystarczy wspierać finansowo IŚW Nasze Skały – już oni przekażą fundusze lub sprzęt ekiperom.

P.S. W tym roku Arturowi PZA odebrała uprawnienia ekiperskie, ale to nie oznacza, że wszystkie przygotowane i obite przez niego drogi mają wady. Artur przez wiele lat bardzo dużo dobrego zrobił dla środowiska wspinaczkowego i powinniśmy być mu za to wdzięczni.

Inne wpisy

Wspinanie staje się coraz bardziej popularną aktywnością i w związku z tym ciężko jest znaleźć jakąś mało obleganą oryginalną miejscówkę do wspinania. …

Wspinanie w Chorwacji zazwyczaj wszystkim kojarzy się z wielowyciągowymi drogami w Paklenicy. To częste miejsce pielgrzymek polskich wspinaczy na wiosnę, w czasie …

Znajdź kurs dla siebie


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *